Demiryolu Taşımacılığı

Demiryolu taşımacılığın en büyük avantajlarından bir tanesi düşük maliyetli olmasıdır. Bu taşıma sistemlerinde maliyet açısından denizyolu taşımaları gibi düşük maliyetli taşıma yöntemleri sınıfına girmektedir. Mersin, Ankara ve Konya Osmanlı Grup Lojistik ve diğer ülkelere gerçekleşen demir yolu taşımacılığının bir diğer avantajı da çevreyi minimum düzeyde kirleten bir taşıma şekli olmasıdır. Aynı zamanda bu taşımalarda büyük miktarda ürünler rahatlıkla ve güvenli olarak taşınabilmektedir.

Demiryolu taşımacılığında yaşanan bazı dezavantajlarda bulunmaktadır bunlar ise sadece demiryolu altyapısı olan alanlarda kullanılabilir olmasıdır. Mersin, Ankara ve Konya Osmanlı Grup Lojistik diğer ülkelere demiryolu ile taşıma hizmetleri sağlanmaktadır. Bu taşıma yönteminde yüksek yakıt tüketimi sebebi ile taşıma maliyeti artmaktadır ve aynı zamanda bu taşıma sistemlerinin olanaklı bir hale gelmesi için altyapı yatırımlarının yüksek maliyetli yapıları da demiryolu taşımalarının bir diğer dezavantajlı yönü olmaktadır. Sadece orta ve uzun mesafeli taşımalara uygunluk gösterir.

Demiryolu Yük Taşımacılığı kapsamında verilen avantajlar

  • Çevreye duyarlı bir taşımacılık türüdür.
  • Diğer taşıma türlerine göre daha güvenlidir.
  • Kara yolu trafik yükünü hafifletir.
  • Genelde diğer taşıma natiflerinin aksine uzun dönem sabit fiyat garantisi vardır.
  • Uluslararası geçişlerde kara yolunda geçiş sınırlamaları bulunurken transit ülkelerin tercih ettiği bir taşıma türü olmasından dolayı geçiş üstünlüğü verilmektedir.
  • Transit süreleri kara yoluna göre biraz daha fazla olmasına rağmen sefer süreleri sabit durumdadır.
  • Ağır tonajlı ve havaleli yükler için en uygun taşıma türüdür.

Türkiye'nin İhracatında Demiryolu Taşımacılığının Rolü Nedir?

Halen Türkiye'de en az kullanılan taşıma yöntemi demiryolu taşımacılığıdır. Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın kıymet değer yönünden ancak %2'lik kısmı demiryolu ile taşınmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryolu taşımacılığına büyük önem verilmiş olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde bu ilgi azalmış ve daha ziyade karayolu taşımalarına ağırlık verilmiştir. Halen Türkiye'deki demiryolu alt yapılarının istenilen seviyede olmaması demiryolu taşımalarının istenilen seviyede olmamasının en önemli sebebi olarak göze çarpmaktadır.

Hemen Teklif Alın Bizi Değerlendirin Avantaj Paketleri
Bizi Takip Edin